گرانول

خرید گرانول

محصولات

نقد و بررسی

همانطور که می‌دانید برای تولید محصولات و قطعات پلاستیکی از نوعی ماشین الات استفاده می‌شود که این ماشین الات به نوعی مواد اولیه احتیاج دارند. مواد اولیه پلاستیک به شکل گرانول‌ ممکن است از پلیمرهای نو تولیده شده و در طیف وسیعی از صنایع پلاستیکی از جمله تولید لاستیک،کابل های برق و انواع مواد مورد نیاز برای بسته بندی محصولات بکار برده شوند. علاوه بر آن بازیافت ضایعات پلاستیک به گرانول‌های قابل استفاده نیز رو به گسترش است که ماده اولیه صنایع بسیاری از جمله لاستیک سازی ،آسفالت و سوخت اصلی کوره است.

گرانول‌‌

گرانول‌ شامل شکل دانه‌‌دانه‌ای پلیمرها هستند که از مواد بازیافتی تشکیل شده‌اند. در حقیقت گرانول‌های بازیافتی از پلیمر و ضایعات پلاستیک مانند پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن و سایر پلاستیک‌های قابل بازیافت ساخته می‌شوند به این صورت که این مواد را ذوب کرده و سپس به شکلی دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند. اگر قصد خرید گرانول یا فروش گرانول را دارید، در این مقاله با ما همراه شوید تا با عواملی که بر قیمت گرانول موثر هستند، آشنا شوید و آگاهانه‌تر نسبت به خرید آن اقدام کنید.

مراحل تولید گرانول‌

برای آن‌که گرانول‌ تولید شوند، لازم است تا در ابتدا ضایعات پلاستیکی و پلیمری را باید داخل دستگاه بازیافت قرار داد و سپس به قطعات ریزی تبدیل کرد. این قطعات ریز گرانول هستند که در واقع نتیجه این کار، تولید گرانول از دستگاه بازیافت است. در ادامه، به انواع روش‌های تولید گرانول، نحوه قیمت‌گذاری و خرید گرانول بیشتر می‌پردازیم.

روش‌های تولید گرانول‌

به هنگام تولید محصولات پلاستیکی، قطعات پلاستیکی که وارد دستگاه می‌شوند بهتر است به شکل ساچمه‌های کوچک باشند. زیرا اگر به شکل‌های ناهمگون وارد دستگاه شوند، کیفیت محصولات تولیدی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد و ترکیب یکنواختی را به وجود نخواهد آورد. در نتیجه ضررهای اقتصادی به وجود خواهد آمد. همین سبب ان شد که تولید کنندگان به فکر تولید مواد اولیه به شکل ساچمه‌ای یا همان گرانول بیفتند. روش‌های تولید گرانول به شرح زیر است:

۱. تولید گرانول رشته‌ای (Stand Type)

تولید گرانول رشته‌ای، اولین روش تولید گرانول است که این روش به دلیل سادگی و راحتی در استفاده، بسیار محبوب و پرطرفدار است. تولید به این روش با دستگاه گرانول ساز رشته‌ ای انجام می‌شود. در این روش ابتدا تکه‌های مذاب شده پلاستیک‌ها از داخل دستگاه اکسترودر عبور کرده و به صورت رشته‌ای از داخل صافی‌هایی مخصوص خارج می‌شوند. پس از خارج شدن از صافی، این پلاستیک‌ها برای آن‌که سرد شوند، از داخل استخر آب عبور داده شده و جهت انجام مراحل پردازش،‌ به دستگاه آسیاب پلاستیک قرار داده شده و در نهایت مراحل خشک شدن روی آن‌ها انجام می‌شود.

۲. تولید گرانول خشک (Hot Die Face Cutting)

در این روش بازیافتی، پلاستیک‌ها ابتدا داخل اکسترودر خرد شده، از صافی عبور کرده و سپس به شکل مذاب و به کمک یک تیغه برش می‌خورند. در همان حین،‌ توسط مکش و عبور از لوله‌هایی، سرد و خشک می‌شوند. سپس وارد مخزن بزرگتر شده، اختلاف فشار ایجاد شده و گرانول‌های سنگین‌تر در  انتهای مخزن ته‌نشین می‌شوند و گرانول‌های سبک و کاربردی‌تر در بالای مخزن قابل دسترسی و استفاده خواهند بود.

۳. سیستم برش رینگ آبی (Water Ring Cutting)

این روش همانند روش قبلی عمل می‌شود و تفاوت در این است که مواد پلاستیکی پس از آن‌که از صافی رد شده و بریده شدند، به دور مخزن چسبیده و توسط مخزن آب سردی، سرد می‌شوند. خروجی این دستگاه، محصولاتی به شکل عدس هستند.

۴. سیستم برش زیر آب (Under Water Cutting)

در این روش مانند روش رشته‌ای عمل می‌شود و پس از آن‌که مواد از صافی عبور کردند، به زیر آب هدایت شده و در همان‌جا برش می‌خورند. این روش مناسب ظرفیت‌های بالاست و برای بیشتر ترموپلاسیتک‌ها گزینه‌ای مناسب است.

کاربرد انواع گرانول‌

وجود ضایعات پلاستیک در محیط زندگی ما، موجب آسیب رساندن به محیط زیست، انسان‌ها و حیوانات می‌شود و ظاهر بسیار نازیبایی را در محیط زندگی ما به وجود می‌آورد. در این شرایط می‌توان این پلاستیک‌ها را بازیافت کرد و به شکل گرانول در صنایع مختلف دوباره مورد استفاده قرا داد و به این صورت تا حد زیادی در صرف انرژی و هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد. این نوع از ضایعات هنگامی که بدون استفاده در محیط رها می‌شوند، آسیب‌های زیادی را به محیط وارد می‌کنند اما استفاده دوباره از این ضایعات، می‌تواند کمک بسیاری به محیط زیست بکند. برای آشنایی با انواع گرانول و کاربردهای آن می‌توانید به مقاله‌ی “گرانول چیست؟ معرفی انواع گرانول و کاربردهای آن” مراجعه فرمایید.

منظور از گرید آف چیست؟

دو شاخصه اصلی مواد پلیمری شاخص جریان مذاب (MFI) و دانستیه (Density) است. اگر خواص یک محصول پلیمری، از خواص ذکرشده در دیتاشیت محصول نو فاصله داشته باشد، به آن محصول، گرید آف می‌گویند.

انواع گرید اف

انواع گرید‌های اف با توجه به دارا بودن یا نبودن هر کدام از شاخصه‌ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند:

گرید آف ۱ (off 1)

اگر یک گرید پلیمری، در محدوده یکی از این شاخصه‌ها نباشد و یا  هر دو رِنج را دارا باشد اما دارای آلودگی یا رگه‌های سیاه باشد به آن آف ۱ (off 1) می‌گویند.

گرید آف ۲ (off 2)

اگر یک گرید پلیمری، هر دو محدوده MFI و Density خارج شودو یا در یکی از رِنج‌ها نباشد و دارای آلودگی هم باشد به آن آف ۲ (off 2) می‌گویند.

گرید آف ۳ (off 3)

اگر یک گرید پلیمری،  دارای ناخالصی‌های دیگری مانند سنگ‌ریزه یا هر نوع زباله ریز و درشت باشد، به آن آف ۳ (off 3) می‌گویند.

قیمت گرانول‌ چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت گریدهای Off یک، ۹۰ درصد قیمت گرید On، قیمت گریدهای Off دو، ۸۰ درصد قیمت پایه گرید On‌، Off سه، ۶۰ درصد قیمت پایه و کلوخه ۴۰ درصد قیمت پایه است. قیمت پودر‌ On Grade، تا ۳ درصد کمتر از اصل قیمت پایه محاسبه و در بورس کالا برای فروش عرضه می‌شود.

خرید گرانول‌

«گرانول بخش عظیمی از تولید دوباره پلاستیک‌های مصرفی را تشکیل می‌دهند. شما با خرید گرانول، نقش گسترده‌ای در جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست و استفاده دوباره از ضایعات پلاستیک را ایفا خواهید کرد. قیمت گرانول وابسته به نوع و میزانی که نیاز دارید، متفاوت خواهند بود. بنابراین اگر قصد خرید گرانول و یا فروش گرانول را دارید، بهتر است در ابتدا از مراکز معتبر استعلام قیمت کنید.»

اگر در زمینه خرید و فروش گرانول فعالیت دارید، می‌توانید برای اطلاع از قیمت گرانول با مراجعه به سایت ویکی رک با شماره‌های درج شده در این سایت تماس بگیرید و در صورت تمایل نسبت به خرید این محصول اقدام فرمایید.

سوالات متداول

دیدگاه کاربران

فهرست