ضایعات پلی اتیلن (PE)

ضایعات پلی اتیلن

محصولات

نقد و بررسی

ضایعات پلی‌ اتیلن مانند مابقی پلیمر‌ها به‌خودی‌خود از بین نرفته و ضایعات آن‌ها تا صدها سال بر روی زمین باقی‌مانده و باعث مشکلات زیست‌ محیطی فراوانی می‌گردد. بنابراین ضایعات پلی‌اتیلن را جمع‌آوری کرده و بازیافت می‌نمایند تا طی فرآیندهای مختلف دوباره قابل‌استفاده شده و به چرخه صنعت برگردند. اما این‌که اصولاً ضایعات پلی‌ اتیلن  چیست و شامل چه مواردی هستند، در ادامه این مقاله به آن پرداخته شده است.

ضایعات پلی‌ اتیلن چیست؟

هر ماده باقی‌مانده از فرآیند تولید محصولات پلی اتیلنی، که پس ساخته‌شدن، از کیفیت لازم برخوردار نباشد به‌عنوان ضایعات پلی‌ اتیلن شناخه می‌شود. هرچند که سعی بر این است که این‌گونه ضایعات تولید نشود، اما امری اجتناب‌ناپذیر بوده و همیشه به وجود می‌آید. همچنین محصولات پلی‌اتیلن بعد از مدتی که مورداستفاده قرار گرفتن، شکسته و فرسوده شده و غیرقابل‌مصرف می‌شوند و جز زباله‌های شهری و ضایعات پلی‌اتیلن محسوب می‌گردند.

انواع ضایعات پلی اتیلن

ضایعات لوله پلی اتیلن به چند دسته قابل تقسیم است:

  • گرانول پلی اتیلن ضایعاتی
  • ضایعات لوله پلی اتیلن حین تولید
  • ضایعات اتصالات پلی اتیلن
  • ضایعات لوله پلی اتیلن حین نصب

ضوابط استفاده از ضایعات پلی اتیلن

استفاده از ضایعات پلی اتیلن در تولید لوله پلی اتیلن طبق استاندارد ملی 2-14427 به میزان 5 درصد از کل مواد اولیه استفاده شده است که این مواد پلی اتیلن ضایعاتی باید از محل ضایعات همان کارخانه باشد و تولید کننده نمی‌تواند ضایعات را از هر جایی تامین کند و گرید ضایعات و پتروشیمی تولید کننده مواد اولیه باید مطابق گرید موادی باشد که در حال استفاده است. البته توصیه اکید می‌شود در تولید لوله پلی اتیلن آتشنشانی،  لوله پلی اتیلن آب شرب و لوله‌های فشار قوی به هیچ عنوان از ضایعات استفاده نشود.

ضایعات پلی اتیلن حین تولید

تولید لوله پلی اتیلن به دلیل فرآیندی که دارد، دارای ضایعات خواهد بود و هنگام تعویض قالب و راه‌اندازی خط تولید، مقداری از مواد مذاب و همچنین چند متر از ابتدای لوله تولید شده ضایعات می‌شود‌. همچنین ممکن است در فرایند تولید مشکلی برای یکی از ماشین‌آلات به وجود آید، مقداری از لوله در این بین نامناسب و خارج از استاندارد باشد و به ضایعات تولید اضافه شود. یکی دیگر از دلایل عمده به وجود آمدن ضایعات پلی اتیلن، قطعی برق است که باعث توقف تولید می‌شود و بخشی از لوله، ضایعات می‌شود.

ضایعات اتصالات پلی اتیلن

در ساخت اتصالات پلی اتیلن به روش مایتری و سفارشی، لوله پلی اتیلن برش می‌خورد و پوشال حاصل از آن و قطعات اضافی که پس از برش به جای می‌ماند، ضایعات حساب می‌شوند و جهت بازیافت می‌توان آنها را به کارخانه بازیافت ارسال کرد. تولید اتصالات تزریقی (‌اتصالات پیچی یا اتصالات جوشی) میزان ضایعات پلی اتیلن زیاد بوده و این به دلیل روش تولید به صورت تزریقی است و قطعات بسیاری به بخش بازیافت ارسال می‌شود ضایعات لوله پلی اتیلن حین نصب در پروژه‌های نصب و اجرای لوله‌های پلی اتیلن نیز باقیمانده لوله و اتصالات را نیز جزو ضایعات پلی اتیلن محسوب می‌شود که استفاده مجدد از آنها باید تحت شرایط خاصی باشد و لوله‌ها باید از نظر ظاهری مورد بازرسی قرار گیرند که سالم و مطابق استاندارد باشد. هنگامی که ضایعات جهت بازیافت و آسیاب ارسال می‌شوند باید طبق گرید‌بندی جداسازی شوند و همچنین انواع ضایعات پلی اتیلن مشخص شود‌.به عنوان مثال ضایعات لوله تک جداره و ضایعات لوله دوجداره و ضایعاتی که به صورت پوشال است باید جداگانه بازیافت شود و تبدیل به گرانول شود تا در چرخه مجدد مصرف و تولید از بازدهی مناسبی برخوردار باشند.

قیمت ضایعات پلی اتیلن

قیمت ضایعات پلی اتیلن در انواع مختلف آن متفاوت بوده و قیمت ثابت و تعیین شده‌ای ندارد. اگر قصد خرید ضایعات پلی اتیلن را دارید، جهت دریافت قیمت به روز ضایعات پلی اتیلن، کافی است با ویکی رک تماس بگیرید.

سوالات متداول

دیدگاه کاربران

فهرست