ضایعات پی وی سی (PVC)

ضایعات pvc

محصولات

نقد و بررسی

پلی وینیل کلراید یا PVC جزو پرکاربردترین محصولات پتروشیمی در سراسر دنیاست. سالانه میلیون ها تن PVC در دنیا تولید می‌شوند که در موارد گوناگونی به کار می‌روند. هر سال حجم قابل توجهی از ضایعات پی وی سی تولید می‌شوند و بزرگترین مسئله در قبال این ضایعات، بازیافت کردن آن‌هاست. تشخیص بار ضایعات PVC بی‌کیفیت و نامرغوب از ضایعات مرغوب و با‌کیفیت از ضروریت‌های بازیافت این پلیمر است.

انواع ضایعات پی وی سی

 

پیش از آن‌که به شرح راه‌های تشخیص بار ضایعات پی وی سی بی‌کیفیت بپردازیم، لازم است با ضایعات پلیمر PVC و انواع آن آشنا شویم. ضایعات پی وی سی را به صورت کلی می‌توان در دسته‌های زیر قرار داد:

 ضایعات تاسیساتی

هنگام استفاده از محصولات پی وی سی مانند شیلنگ‌، کابل‌های برق‌، کفپوش و قطعات این محصولات بریده می‌شوند. دلیل این امر جاسازی و شکل‌دهی مناسب به این محصولات است. مقدار ضایعات تولید‌شده از این طریق نسبتاً زیاد است. جمع‌آوری این نوع ضایعات و بازگشت آن به چرخه صنعت PVC به فرآیند بازیافت کمک می کند. این امر به تولید محصولات جدید با استفاده از بازیافت شده ضایعات و صرفه‌جویی در منابع کمک می کند.

 بقایای تولیدات کارخانه ها

در چرخه تولید محصولات مختلف با استفاده از پلیمر پی وی سی، بخشی از مواد مورد استفاده همیشه باقی می‌ماند. این مواد افزودنی باقیمانده در کارخانه‌ها و مراکز تولید می‌تواند بسیار موثر باشد. بخش کوچکی از این نوع ضایعات باید سوزانده یا دفن شود زیرا غیر قابل استفاده است.
اما بخش قابل توجه دیگر قابلیت استفاده مجدد را دارد. با برگرداندن این مانده‌ها به چرخه صنعت و استفاده از آنها می‌توان محصولات پلاستیکی تولید کرد که عمدتا در استفاده روزمره استفاده می شوند.

 ضایعات واقعی

بسیاری از محصولات پی وی سی که در زندگی روزمره و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای ماندگاری بالایی هستند. اما آن دسته از محصولاتی که منقضی شده یا در حال انقضا هستند‌، ضایعات در نظر گرفته می‌شوند. بیشتر این نوع ضایعات در هنگام تعمیرات ساختمانی یا تعویض قطعات مختلف محصول وارد چرخه بازیافت می شود.

رنگ ضایعات پی وی سی

اولین چیزی که در مورد ظاهر ضایعات مشاهده می‌کنید، رنگ آن است. اگر یک محصول پلاستیکی قدیمی و آفتابی را با یک محصول جدید در محیطی که دارای نور مناسب است مقایسه کنید‌، تفاوت در شکل و رنگ آن را مشاهده خواهید کرد. اگر محصول جدید باشد‌، رنگ روشن و واضح‌تری دارد و اگر قدیمی باشد‌، کسل‌کننده و تیره‌تر است. به همین ترتیب‌، زباله‌هایی که به پایان عمر مفید خود رسیده‌اند‌، رنگ مات دارند. اگر بار زباله‌های PVC مات باشد‌، کیفیت آن پایین است و نمی‌توان از آن برای تولید محصولات جدید استفاده کرد.

شکل ظاهری کلی ضایعات پی وی سی

یکی از راه‌های تشخیص بار ضایعات PVC با کیفیت پایین، توجه به ظاهر کلی آن است. محصولاتی که به پایان عمر مفید خود نرسیده‌اند و هنوز نسبتاً تازه هستند، رنگ واضح و روشن‌تری دارند، لطافت قابل توجهی دارند و انعطاف‌پذیری خود را حفظ کرده‌اند.
اما ضایعات PVC با کیفیت پایین، رنگ مات و تیره‌ و شکل هندسی خاصی دارند. بیشتر زباله‌های نامرغوب سفت و سخت هستند و انعطاف‌پذیری بسیار کمی دارند. و بعضی موارد خیلی نرم و شل هستند.

ترکیب ضایعات PVC

ضایعات پی وی سی با خلوص بالاتر و پیچیدگی کمتر برای استفاده مجدد کارآمدتر هستند. پسماندهای با ترکیبات پیچیده و زیاد برای تجزیه و استفاده به زمان و انرژی بیشتری نیاز دارند.
درصد ترکیبات سخت و نرم و نسبت این ترکیبات به صورت کلی‌، یکنواختی و همگنی ضایعات PVC را تعیین می‌کند. اگر بیشتر قطعات از پلیمر نرم یا بیشتر قطعات از پلیمر سخت ساخته شده باشد‌، درصد خلوص و همگنی کلی زباله‌ها بیشتر خواهد بود. هرچه درصد یکنواختی و یکدستی بیشتر باشد‌، استفاده از آن آسان‌تر است.

آلودگی‌های بار ضایعات PVC

شاخص دیگر ضایعات PVC با کیفیت پایین‌، میزان آلودگی است. قطعات زائد به مواد مختلف مانند روغن‌، مواد شیمیایی‌، خاک‌، گل و آب آلوده می‌شوند. بعضی از آلاینده‌ها مانند گل به راحتی قابل جدا شدن هستند اما تمیز کردن برخی دیگر مانند ترکیبات شیمیایی و نفتی به سختی انجام می‌شود. هرچه آلودگی‌ها از قسمت‌های پلیمر بیشتر پاک شوند‌، کیفیت بار ضایعات پایین می‌آید.

قیمت ضایعات پی وی سی(PVC)

بازیافت و استفاده مجدد از محصولات پی وی سی یکی از دغدغه‌های این صنعت است. یکی از مهم‌ترین گام‌ها در فرآیند بازیافت، تشخیص بار ضایعات PVC بی‌کیفیت و جداسازی آن از ضایعات مرغوب است. ضایعات بی‌کیفیت را می‌توان با توجه به رنگ، شکل ظاهری، ترکیب و میزان آلاینده‌ها شناسایی کرد.قیمت این نوع ضایعات کاملا وابسته به نوع و میزان درخواستی شماست. اگر قصد خرید ضایعات پی وی سی را دارید، جهت دریافت قیمت به روز، با کارشناسان وی رک تماس بگیرید.

سوالات متداول

دیدگاه کاربران

فهرست