تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

مواد پلیمری
تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

 

دو نوع از پر مصرف‌ترین مواد اولیه در صنعت پلاستیک پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. هر کدام از این دو ماده کاربردهای منحصر به فردی دارند. این دو ماده در رده پلیمرهای ترموپلاستیک و نیمه بلورین قرار دارند، که در صنایع مختلف به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد اولیه دیگری نیز در صنعت پلاستیک مورد استفاده است که به علت گران بودن در تناژ کم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به بررسی تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن می‌پردازیم.

پلی اتیلن (PE)

پلی اتیلن، جز پرمصرف‌ترین پلیمرها در دنیا بوده که متعلق به خانواده پلی‌الفین و از دسته ترموپلاستیک‌ها است. این ماده، یکی از پلیمرهای گرمانرم است؛ بدین شکل که با رسیدن به نقطه ذوب به حالت مایع درآمده و با رسیدن به نقطه انجماد به حالت جامد در می‌آید. پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده‌تر از تمام پلیمرهای تجاری است. یک مولکول پلی‌اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده‌است.

 پلی پروپیلن (pp)

 پلی پروپیلن دومین ترموپلاستیک پرمصرف در صنایع مختلف است که اخیراً به صورت گرانول شده می‌تواند کاربردهای بیشتری را در تولید محصولات به همراه داشته باشد. پلی‌پروپیلن (که اغلب با عنوان پ پ نساجی و پ پ شیمیایی شناخته می‌شود)، ساختار خاصی از پلیمر پلی پروپیلن (polypropylene) است که به فرم گلوله‌ای ‌شکل (دانه دانه) برای تولید محصولات مختلف در اشکال گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از پلی پروپیلن برای تولید روکش کابل و سیم، بطری، قوطی و … استفاده می‌شود.

تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

 • پلی پروپیلن سفت تر از پلی اتیلن است و برای تولید قطعات قالبگیری شده بیشتر استفاده می‌شود.
 • مقاومت در برابر ترک خوردگی پلی پروپیلن بالا است اما پلی اتیلن تا حدودی کشسان بوده و انعطاف پذیری بیشتری دارد.
 • در پلی پروپیلن به علت سرعت کم بلورینگی، حضور عامل هسته زا  موثر خواهد بود در حالی که در پلی اتیلن به علت سرعت بالای بلورینگی، حضور عوامل هسته زا کم اثر است. بنابراین امکان تولید محصول شفاف در پلی پروپیلن بیشتر است.
 • چاپ پذیری فیلم‌های پلی پروپیلن بیشتر از پلی اتیلن است و در فیلم پلی اتیلنی، تنها در صورت اصلاح سطح میسر است.
 • نقطۀ ذوب پلی پروپیلن بیشتر از پلی اتیلن است و در تولید پلاستیک‌­های ساختاری و الیاف به کار می‌­روند.
 • مقاومت در برابر ضربه و خواص فیزیکی پلی اتیلن به گونه‌ای است که پایداری بیشتری در برابر سرما دارد و در ساخت علائم راهنمایی و رانندگی به کار می‌رود. از طرف دیگر، پلی‌پروپیلن مقاومت خستگی بالایی دارد و برای ساخت لولا مناسب است.
 • مقاومت در برابر نور UV پلی اتیلن بیشتر از پلی پروپیلن است.
 • مقاومت شیمیایی پلی پروپیلن در برابر حلال‌­های آلی، اسیدها و الکترولیت­ها بسیار بیشتر از پلی اتیلن است.
 • بار الکتریسیتۀ ساکن پلی اتیلن کمتر از پلی پروپیلن بوده و عایق الکتریکی خوبی است. از این رو، استفاده از مستربچ آنتی استاتیک برای محصولات بر پایۀ پلی پروپیلن توصیه می‌شود.
 • پلیمریزاسیون نوع خطی پلی اتیلن دشوار بوده و با کنترل شرایط، تولید محصول نهایی با خلوص بالا امکان پذیر است. اما پلیمریزاسیون پلی پروپیلن با خلوص بالا، ساده‌تر است.
 • استفاده از پلی اتیلن معمولا به صورت صد در صد خالص است اما پلی پروپیلن عموما با پلی اتیلن کوپلیمره می‌شود. این کوپلیمر انعطاف پذیر بوده و در ساخت کاغذ سنتزی به کار می‌رود. کاغذ سنتزی در برابر پارگی و آب مقاوم است.

تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن از نظر ساختار

تفاوت اصلی این دو پلیمر از واحد مونومری آن‌ها نشات می‌گیرد. پلی پروپیلن از مخلوط مونومرهای پروپیلن و پلی اتیلن از مخلوط مونومرهای اتیلن ساخته می‌شود. پلی پروپیلن فرمول شیمیایی (C3H6)n و پلی اتیلن ((C2H4 است. واحد مونومری پلی اتیلن و پلی پروپیلن که در شکل زیر قابل مشاهده است:

تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

تفاوت پلی اتیلن و پلی پروپیلن از نظر خواص فیزیکی و مکانیکی

پلی اتیلن

پلی پروپیلن

۱- دارای گریدهای خطی (HD)، خطی و سبک (LLD) و سبک (LD) ۱- دارای گریدهای ایزو تاکتیک، سیندیو تاکتیک و اتاکتیک
۲- انعطاف پذیر ۲- سفت
۳- چگالی ۰/۸۸ تا ۰/۹۶ گرم بر سانتی متر مکعب ۳- چگالی ۰/۸۵ تا ۰/۹۵ گرم بر سانتی متر مکعب
۴-درصد جمع شدگی کم تر ۴- درصد جمع شدگی بیش تر
۵- دمای انتقال شیشه ای ۸۰- درجۀ سانتیگراد ۵- دمای انتقال شیشه ای ۱۷- درجۀ سانتیگراد
۶- دمای ذوب ۱۱۵ تا ۱۳۵ درجۀ سانتیگراد ۶- دمای ذوب ۱۳۰ تا ۱۷۰ درجۀ سانتیگراد
۷- مقاومت در برابر تنش های محیطی(ESCR) کم تر از پلی پروپیلن ۷- مقاومت در برابر تنش های محیطی(ESCR) بیش از ۱۰۰۰ ساعت
۸- مقاومت شیمیایی و عایق الکتریکی خوب ۸- مقاومت شیمیایی عالی و عایق الکتریکی خوب
۹- مقاومت سایشی، پوششی و ضربۀ (حتی در دماهای پایین) بالا ۹- مقاومت خستگی بالا و مناسب برای ساخت لولا و عدم ایجاد ترک با وجود تنش
۱۰- چقرمگی بالا ۱۰- چقرمگی کم و حساسیت به ضربه در دماهای زیر صفر
۱۱- جذب رطوبت کم ۱۱- جذب رطوبت بسیار کم
۱۲- کاربری معمولا به صورت خالص در ساخت فیلم، لوله کشی گاز و آب آشامیدنی، ظرف و بطری، لوازم خانه و اسباب بازی ۱۲- کاربری معمولا به صورت کوپلیمر با پلی اتیلن در صنایع تولید خودرو و بسته بندی مواد غذایی و تولید فرش و موکت
۱۳- میرایی ارتعاشی بالا ۱۳- انبساط حرارتی بالا
۱۴- عدم چسبندگی ۱۴- وزن کم و امکان جوشکاری

شباهت‌های پلی اتیلن و پلی پروپیلن

پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن دارای برخی خصوصیات مشترک، مانند عمر طولانی، کیفیت بالا و انعطاف پذیری هستند که این خصوصیات باعث شده تا در بیشتر بخش‌ها و صنایع  بعنوان ماده اولیه پلیمری پرکاربرد مورد استفاده قرار گیرند. همچنین هر دو از الیافی موسوم به الفین تشکیل شده‌اند، که در صورت ترکیب با مواد دیگر، مایعات روغنی را تولید می‌کنند. هر دو پلیمر قابلیت بازیافت دارند ولی بازیافت پذیری پلی اتیلن بهتر از پلی پروپیلن است. علائم بازیافت پلی اتیلن و پلی پروپیلن به شکل زیر است:

علائم بازیافت پلی اتیلن و پلی پروپیلن

جمع بندی

برای استفاده از انواع مواد اولیه بهتر است با شناخت و آگاهی از نوع کاربرد و محصول مورد نظر، دست به انتخاب و خرید این محصولات زده شود تا از متحمل شدن ضررهای اقتصادی ثانویه جلوگیری شود. بطورکلی، اگرچه گرانول پلی پروپیلن و گرانول پلی اتیلن دارای چند ویژگی فیزیکی هستند، ولی از نظر ماهیت و نحوه استفاده کاملاً متفاوت هستند. PP انعطاف پذیرتر و PE استحکام بیشتری دارد. PP نیز ماهیت کشسانی دارد اما PE پایدار است. با این حال درآخر هر دو محصول پلاستیکی به میزان سهم خود در بازار مهم و پرکاربرد هستند.

مقالات منتخب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست